Web sayfamıza hoş geldiniz  | 27.04.2018 09:33:59
E-Posta | Bağlantılar | İletişim

23.05.2016 10:53:03
 
AHİLİK HAFTASI KUTLAMASI
AHİLİK HAFTASI KUTLAMASI

Ahilik; sanatın, ticaretin ve mesleğin, olgun kişilik, güzel ahlak ve doğrulukla yoğrulduğu, kökleri çok eskilere uzanan bir geleneğimiz; yüzyıllar boyu toplumumuzun sosyal ve ekonomik omurgasını oluşturan bir örgütlenme şeklimiz; toplumsal kimliğimiz açısından daima sahiplenmemiz gereken çok özel bir kültürümüzdür. Anadolu’da Ahilik, Ahi Evran tarafından 1171 yıllarında kurulmuştur.

‘Ahi’ kelimesi arapça ‘kardeş’ demektir.Ahilik ise kelime olarak  kardeş, eli açık, cömert, yiğit ve konuksever gibi anlamlara gelmektedir.

Anadolu halkının ekonomik ve kültürel yaşamında önemli bir boyut oluşturan Ahilik; dürüstlüğün, sevginin, dostluğun, yardımlaşmanın, hoşgörünün, bilginin ve dayanışmanın sanat ile birleşimidir. Bu anlamda Ahiliğin, işçinin, çalışanın, üretenin, namuslu kazancın, namuslu ticaretin ve adaletli yönetimin simgesi olduğunu söyleyebiliriz.

Ahi’nin ‘Eli,kapısı,sofrası açık,gözü,dili,beli kapalı olmalı.

Bilim, ahlak, akıl ve çalışma prensiplerine dayanan Ahilik Teşkilatı, yüzyıllarca karşılıklı sevgi, saygı, hoşgörü, dayanışma ve adalet bilincini taşıyan esnaf ve zanaatkarlar yetiştirmiştir.

                Ahilik ,iş ahlakını savunan, sermayeyi ve işçinin alın terini koruyan akıl ,ahlak ,bilim ve çalışma prensipleri üzerine kurulan günümüzün kooperatifçilik, sendikacılık, sosyal güvenlik, kalite ve fiyat kontrol sistemine benzer yönleri olan bir teşkilattır.

Ahilik sadece iktisadi hayatı yönlendiren bir kurum olmanın ötesinde, temelinde vatan ve millet sevgisi bulunan, Türkler arasında gelişip yaygınlaşan sanatta, ticarette, dayanışma ve yardımlaşmayı esas alan  sosyo-ekonomik bir kurumdur.

Bu bağlamda bizlere düşen görev, ahilik kültürüne ve geleneğine sahip çıkılması ve yaşatılmasıdır.

Günümüzde var olma mücadelesi veren esnaf ve sanatkârlarımız tüccarlarımız ahilik anlayışı içerisinde birlik beraberlik ilkesiyle ülkesinin, devletinin yanındadır.

Ahilik haftasının ülkemize ve bütün insanlığa güzellikler, bereketler getirmesi dileğiyle. Tüm esnafımızın ve sizlerin Ahilik Haftasını kutluyor. Saygılarımı sunuyorum.

Haber Okunma Sayısı 854
2 yıl önce' yazıldı